Zdravím vás. V tomto príspevku by som rád do vášho povedomia uviedol daňové triedy používané v Nemecku k určení výšky odvedenej dane z príjmu zamestnanca.
Najprv si ich vymenujeme spolu so stručným popisom. A následne si rozoberieme daňovú triedu 3, ktorá je najviac pre našincov zaujímavá. A o ktorej máte často dosť málo poznatkov. A to najmä v tom zmysle, že nie za každých okolností je to tá najvýhodnejšia možnosť pre ženatého/ vydatú osobu.
Trieda | |
I. | Najbežnejšia, slobodný |
II. | Slobodný, samo živiteľ (deti) |
III. | Ženatý/ Vydatá (jeden z manželov ma triedu V.) |
IV. | Ženatý/ Vydatá (obaja manželia majú triedu IV.) |
V. | Ženatý/ Vydatá (jeden z manželov ma triedu III.) |
VI. | Špeciálna (veľmi nevýhodná), nemáte Anmeldung |
Alebo ak nemáte Steuer ID |
Trieda I.
Najbežnejšia. Slobodný (rozvedený, ovdovený, trvalo žijúci oddelene.)
Trieda II.
Určená pre slobodného rodiča (slobodný otec/ slobodná matka) samo živiteľa dieťaťa (detí). Žiada sa o ňu osobitnou žiadosťou. Dokladá sa okrem rodných listov aj potvrdenie o spoločnom pobyte detí a rodiča (matky/otca).
Trieda III.
Ženatý/ Vydatá. Podmienkou tu je, že sa v podstate jedná o kombináciu triedy 3 a triedy 5. Jeden z manželov si dá triedu 3. Zvyčajne ten, ktorý viacej zarába. A to vzhľadom na výhodnosť sadzby dane z príjmu pri triede III. A ten druhý dostane triedu 5, ktorá je výhodná o dosť menej. A preto si ju zvyčajne dá ten z manželov, ktorý zarába menej. Toto sa týka štandardnej situácie. A to je taká keď obaja manželia spolu žijú a pracujú v Nemecku. Výsledkom takto nastavenej kombinácie triedy III. A triedy V. môže byť pripadne aj doplatok na dani. Ale môže byť aj vcelku veľký preplatok. Presne to záleží od konkrétnych jednotlivých súm zárobkov daného manželského páru. Situácii akú zažíva mnoho z vás sa povenujem na záver osobitne. Na mysli mám situáciu keď jeden z manželov pracuje v Nemecku a ten druhý z manželského páru žije (pracuje/ alebo nepracuje) na Slovensku.
Trieda IV.
Ženatý/ Vydatá. Tu sa opäť jedná o kombináciu. A to ako alternatívu ku kombinácii tried III. a V. A teda je možné zvoliť kombináciu trieda IV. a partner (manžel/ manželka) trieda IV. Sadzba dane je podobná ako pri triede 1. A obvykle si ju vyberajú manželské páry, kde obaja manželia zarábajú podobné až rovnaké sumy. Táto trieda je aplikovaná u manželského páru, ktorý spolu žije a pracuje v Nemecku. Nezvykne sa využívať pokiaľ jeden z manželov žije mimo územia Nemecka (čiže napríklad na Slovensku).
Trieda V.
Popis rovnaký ako pri triede III. Keďže sa jedná o kombináciu.
Trieda VI.
Najmenej výhodná. Vysoká sadzba dane z príjmu. Dostane ju pracujúca osoba, ktorá nemá riadne urobené prihlásenie na pobyt (Anmeldung), okrem výnimiek ako sú napríklad vodiči kamiónov.
Taktiež ju môžete dostať ak ste nedávno začali pracovať v Nemecku, zamestnávateľ vás už nahlásil daňovému úradu. Ten vám pridelil daňové identifikačné číslo (Steuer ID). No táto skutočnosť (pridelenie Steuer ID) nie je ešte známe na ekonomickom oddelení vašej firmy. A pracovník zodpovedajúci za vašu mzdu nemá to číslo k dispozícii, tak mzdu pre istotu vypočíta s daňovou triedou VI.
Firmy sa väčšinou nezaujímajú o to aby si zistili vaše Steuer ID. Dosť často sa stáva, že si musíte sami na Finanzamt zájsť osobne, prípadne tam zavolať a svoje Steuer ID si zistiť. Následne ho nahlásite na ekonomickom oddelení vašej firmy a vaša daňová trieda bude zmenená na triedu I. Ten istý postup je v prípade, že si urobíte Anmeldung (prihlásenie na pobyt) a doklad od neho doručíte vašej firme. Mala by vaša daňová trieda byť už potom v poriadku.
Na záver špecifiká daňovej triedy III. Či správnejšie povedané aké sú vaše povinnosti a ako na vašu daň z príjmu vplýva zvolenie si kombinácie daňových tried III. a V. pre manželov ak jeden z vás nepracuje na nemeckú pracovnú zmluvu.
Výhodou je samozrejme o pár stovák vyššia mzda v čistom (netto Lohn). Pre osobu, ktorá využíva výhody daňovej triedy III.
Nevýhodou je to, že užívaním výhod daňovej triedy III. vám vzniká povinnosť podávať si každý rok daňové priznanie. A to nielen jednoducho za seba ale spoločné za oboch manželov. Kde je zároveň nevyhnutné dôveryhodne deklarovať príjmy vášho manželského partnera mimo Nemecka. Kto už nie je v tejto problematike úplne nový tak ten vie, že mám na mysli dodanie potvrdenia EU EWR nemeckému úradu. A to určite aspoň za manželského partnera. V ideálnom prípade sa EU EWR potvrdenie dodáva nemeckému úradu spoločné za oboch manželov.
Toto celé znamená, že k správnemu určeniu výšky vašej dane z príjmu nemecký daňový úrad posudzuje v rámci vášho nemeckého daňového priznania aj príjem vášho manželského partnera mimo Nemecka (napríklad na Slovensku).
To môže viesť k rôznym výsledným výpočtom.
Výhodné je to pre toho, kto má manželského partnera, ktorý nepracuje. Alebo ak sú deti ešte malé a manželka je doma s nimi a poberá iba rodičovský príspevok. Aj ten je síce nevyhnutné zaradiť do výpočtu (teda aj do daňového priznania samotného). No jeho výška neovplyvní výpočet až tak negatívne.
Nevýhodné to bude pre osobu, ktorej manžel/ manželka na Slovensku pracuje a najmä ak zarába nadštandardne. Vtedy sa môže stať, že aj keď vám pri daňovej triede III. na preddavkoch na daň z príjmu ročne stiahli napríklad tisíc euro. Vaša daň na základe vášho spoločného daňového priznania by v krajnom prípade mohla byť stanovená aj na dve tisíc euro. A teda by vám vznikol nedoplatok na dani z príjmu tisíc euro. Nedoplatok v takejto výške je síce zriedkavý. Ale s nedoplatkami o sumách rádovo v stovkách euro sa stretávame celkom bežne.
Preto, ak si chcete zmeniť triedu I. na triedu III., tak si to dobre premyslite. Ak váš manželský partner zarába na slovenské pomery nadštandardne, tak si radšej nechajte daňovú triedu I. Síce budete mať každý mesiac výplatu v čistom o pár stovák nižšiu. Ale nestane sa vám to, že na dani z príjmu v Nemecku budete musieť nakoniec doplácať. A po daňovom priznaní dokonca aspoň určitú sumu dostanete ako preplatok.
Aby ste porozumeli vážnosti správneho výberu daňovej triedy. A to najmä vybratiu si medzi kombináciou III. a V. alebo si nechať proste I. Tak vám tu popíšem jeden príklad z praxe. Samozrejme anonymne.
Jednalo sa o manželský pár. Pán pracoval v Nemecku a mal triedu III. Dokonca pracoval v takej firme, kde z určitých nám neznámych dôvodov sťahovali na preddavky k dani z príjmu ešte menej ako je bežné pri triede III. Uvediem približný príklad. Pri príjme niečo viac ako 20 tisíc ročne, by pri triede III. mal zamestnávateľ stiahnuť na preddavok k dani z príjmu ročne povedzme aspoň tisíc euro. Tu ale stiahli pár stovák, maximálne tristo euro ročne. Manželka na Slovensku mala dobrý príjem, ktorý každý rok rástol (10, 12 a v posledný rok dokonca 14 tisíc bolo na jej strane v potvrdení EU EWR). Tri roky sa o to nezaujímali až kým im nezačali chodiť výzvy s nemeckého daňového úradu. Po určitom období im dokonca poslali takzvané predbežné rozhodnutia o výpočte dane z príjmu za všetky tie tri roky. Výsledkom týchto predbežných rozhodnutí bol doplatok spolu za tri roky niečo viac ako päť tisíc euro. Vtedy na nás dostali kontakt. Bolo potrebné sa rýchlo odvolať. Nám sa podarilo odvolať, a najmä vďaka odpisom cestovania domov daného pána, sa podarilo ich nedoplatok znížiť na polovicu. Nakoniec museli zaplatiť dva a pol tisíc euro. No aj tak nám boli vďační.
Z toho vyplýva, že daňová trieda III. nemusí byť vždy automaticky pre vás tá najlepšia možnosť.